Gościmy

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 15 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
   

Wyszukaj

   

XV Święto Drwali w Niedźwiedziu

Szczegóły

święto drwali 02Dnia 21.06.2015 r. odbyły się Zawody Drwali w miejscowości Niedźwiedź objęte honorowym patronatem Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych Pana Adama Wasiaka. Jest
to jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w Polsce, odbywająca się już po raz piętnasty, promująca szeroko pojętą „kulturę lasu”.

Pośród namiotów Nadleśnictwa Świebodzin, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz szkół leśnych w Rogozińcu i Starościnie, zaistniał także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Dzięki możliwości zaprezentowania naszej jednostki, uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z bogactwem i pięknem przyrodniczym parków krajobrazowych województwa lubuskiego, jak również otrzymać materiały wydawnicze w postaci map, folderów, broszur itp. Jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający nasze stoisko mogli zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego tj. monografią z okazji XXX-lecia Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego oraz albumem „Lubuskie Parki Krajobrazowe warte zachodu”. Podczas imprezy mogliśmy kontynuować nasz mini-projekcik „Poszukiwany jelonek rogacz”, dotyczący uzyskania informacji od okolicznych mieszkańców na temat rozmieszczenia tego gatunku na terenie województwa lubuskiego, a także na przekazaniu wiedzy o tym największym europejskim chrząszczu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Przy pomocy oprogramowania Quantum GIS mogliśmy przekazać obserwacje, które pochodziły ze znanego areału występowania tego gatunku, m.in. Gubina, Krosna Odrzańskiego, Torzymia, pobliskich miejscowości tj. Kosobudza, Troszek, Kosobudek i Toporowa. Podczas kontaktów z uczestnikami tego Święta mogliśmy pogłębić wiedzę, co wpłynęło na nieznany dotąd fakt występowania jelonka rogacza w Przytoku i okolicach Kręcka. Dla nas szczególnie cenne były obserwacje jelonka rogacza dokonane około roku 2000 w dąbrowach przy jeziorze Malcz na terenie otuliny Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Zachęceni wynikami z pewnością będziemy kontynuować tego typu współpracę z mieszkańcami Lubuskiego, do czego bardzo zachęcamy i zapraszamy.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH