Zima, fot. J. StawiarskiZa oknami śnieg, minusowe temperatury utrzymujące się już od dłuższego czasu. Na zbiornikach wodnych pojawił się lód. W miejscu do niedawna zatłoczonych, letnich kąpielisk zrobiło się pusto. Nad jeziorami spotkać można jedynie gromadzące się ptaki, ludzie najwyraźniej wybrali ciepły koc w zaciszu własnego domu.

Ale zima to wspaniały moment na podjęcie aktywnego sposobu spędzania czasu. Mimo, że aura nie zachęca do wyjścia, warto zauważyć, że matka natura ma nam do zaoferowania wspaniałe widoki. O tej porze roku w lasach Pszczewskiego Parku Krajobrazowego nie spotkamy już jeży, myszy leśnych, czy nietoperzy, które na czas zimy zapadają w stan hibernacji. Najłatwiej jest zaobserwować ptaki, które chętnie korzystają z ziarna pozostawionego dla nich w karmnikach. Sikory chętnie poczęstują się kawałkiem wywieszonej słoniny.

fot. J. Stawiarski 2Podczas spacerów, czy biegania oczarują nas drzewa – choć bezlistne, to otulone śniegiem. Tafle jezior zamienione w białe pustynie, zaskoczą ciszą i spokojem. Szczególnie odczuwalne jest to nad jeziorem Szarcz i Lubikowskim, gdzie latem te tereny odwiedzane są przez tłumy turystów, również nad jeziorem Wielkim, gdzie zwykle obecnych jest wiele gatunków ptaków, do czasu stopnienia lodu jest cicho i pusto. Nie oznacza to jednak, że zimową porą zapominamy o jeziorach. Mogą stać się one miejscem, gdzie nie zabraknie amatorów spacerów, wędkowania, jazdy na łyżwach, czy zabawy na lodzie. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, jakie niesie to ze sobą ryzyko.

fot. J. Stawiarski 3Przed wejściem na lód powinno się sprawdzić temperaturę otoczenia. Lepiej jeśli jest ona ujemna. Zawsze należy sprawdzić grubość pokrywy lodowej, jeśli słychać, że lód trzeszczy, lub na jego powierzchni widoczne są pęknięcia – należy spokojnie wycofać się i wrócić na ląd tą samą drogą. Lód jest zawsze cieńszy w okolicach mostów, śluz i ujść wody, a także w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny. Małe stawy często zamarzają od razu na całej powierzchni, natomiast na środku dużych zbiorników woda zwykle zamarza później niż przy ich brzegu, stąd pokrywa lodowa jest tam cieńsza. Minimalna grubość lodu, na jaki można wejść to 10 cm, dla bezpieczeństwa na lód powinny wchodzić przynajmniej dwie osoby i pozostawać w zasięgu swojego wzroku.

Korzystajmy więc mądrze z zimowych uroków. Nie zniechęcajmy się pogodą i wyjdźmy na spotkanie z przyrodą, która zachwyca niezależnie od pory roku. Spędźmy ten czas aktywnie, a wchodząc na zamarznięte jeziora, czy stawy pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności. 

 

Referent w Pszczewskim Parku Krajobrazowym
Katarzyna Kopka