Montaż budek w PPKNa terenie 5 Parków Krajobrazowych (Krzesińskiego, Łagowsko-Sulęcińskiego, Gryżyńskiego, Pszczewskiego i Łuku Mużakowa) przeprowadzono działania ochrony czynnej gągoła i nurogęsi. Są to niepozorne kaczki, które swoje gniazda zakładają w dziuplach drzew. Z powodu coraz mniejszej liczby drzew dziuplastych ptaki te pozbawione miejsc lęgowych zmniejszają swoją liczebność.

Z tego powodu aby lepiej chronić te gatunki służby wspomnianych wyżej parków krajobrazowych przygotowaly dla nich środowisko zastępcze, jakim jest budka lęgowa. W sumie na terenie 5 parków rozwieszono aż 50 budek. Ich rozwieszenia dokonano nad rzekami i jeziorami w miejscach, na których ptaki te potencjalnie występują. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na zajęcie tych budek przez ptaki. W przypadku zajęcia budek i potwierdzenia faktu przez służby parków krajobrazowych zostaną zamontowane fotopułapki w celu oszacowania sukcesu lęgowego ptaków oraz zminimalizowania ewentualnych zagrożeń.

logo funduszDziałania z ochrony czynnej nie byłyby możliwe gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Zielonej Góry, który wsparł zakup budek lęgowych oraz fotopułapek.

 

 

Montaż_budek_w_GPK
Montaż_budek_w_KPK
Montaż_budek_w_KPK_2
Montaż_budek_w_PKŁM
Montaż_budek_w_PKŁM_2
Montaż_budek_w_PKŁM_3
Montaż_budek_w_PKŁM_4
Montaż_budek_w_PKŁM_5
Montaż_budek_w_PPK
Montaż_budek_w_PPK_2
Montaż_budek_w_ŁSPK
Montaż_budek_w_ŁSPK_2