1 kopiaW Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym trwają sezonowe prace ogrodowe związane z realizacją zadania pn. ,,Ochrona czynna wartości przyrodniczych stanowiących cenne elementy bioróżnorodności Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego". Dzięki temu, utrzymane zostanie siedlisko gniewosza plamistego - Coronella austriaca we właściwym stanie.

Ten chroniony gatunek węża, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt zagrożonych, upodobał sobie siedlisko muraw zboczowych w sąsiedztwie biura Parku w Lipach. Wykorzystuje nasłonecznione miejsca do zażywania kąpieli słonecznych. W zaciszu i spokoju wygrzewa się na stertach kamieni, drewna oraz na licznych pędach żywopłotu. W szczególności upodobał sobie żywopłot z irgi oraz szpalery ligustra. Dla zachowania miejscowej populacji węży niezbędny jest ich regularny monitoring na stanowisku. Ułatwia nam to zadanie możliwość pielęgnacyjnego przycinania żywopłotu za pomocą nożyc elektrycznych. Długie pasy krzewów wymagają wielu godzin pracy w sezonie, ale pozwalają na utrzymanie estetycznego otoczenia biura oraz zachowanie przystępnego siedliska dla gniewosza, tak ważnego w kontekście utrzymania naszej rodzimej bioróżnorodności w dobrej kondycji.

logo funduszElektryczne nożyce pozwalające na wydajną pracę przy żywopłocie zostały współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

 

1__kopia
2__kopia
3__kopia