Gościmy

Odwiedza nas 93 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 15 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
   

Wyszukaj

   

Ochrona czynna jelonka rogacza w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym

Szczegóły

DSC 0666W Gryżyńskim Parku Krajobrazowym zakończyły się prace związane z realizacją zadania pn. ,,Ochrona czynna wartości przyrodniczych stanowiących cenne elementy bioróżnorodności Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego". Działania ochronne zostały wykonywane na obszarze objętym siecią Natura 2000 Dębowe Aleje w Gryżynie i Zawiszach PLH080035.

Gatunkiem dla którego przewidziane było działanie w ramach tego zadania jest chrząszcz z rodziny jelonkowatych: jelonek rogacz. Jelonek rogacz jest gatunkiem leśnym, ciepłolubnym występujący na terenach nizinnych i na pogórzu. Preferuje prześwietlone naturalne drzewostany, zwykle dąbrowe. Chrząszcz należy do gatunków termofilnych, wybiera stanowiska łatwo nagrzewające się lub z natury ciepłe. Warunkiem występowania jelonka rogacza jest obecność martwych lub obumierających drzew oraz ich fragmentów np. pniaków.

Prace ochronne polegały na usuwaniu wokół alei dębowej, zbędnego nalotu, siewek drzew i krzewów (gatunków szybko rosnących), zwiększających ocienienie gleby i pogarszanie warunków siedliskowych koniecznych dla rozwoju jelonka. Wycięcie siewek drzew i krzewów w lukach pomiędzy drzewami polepszy warunki świetlne panujące w alei dębowej, które są czynnikiem warunkującym rozwój larw jelonka rogacza.  

Poprawa warunków świetlnych oraz doświetlenie gleby powinno wpłynąć szczególnie korzystnie na wzrost populacji jelonka rogacza, który jest tak rzadkim gatunkiem w naszym regionie.

logo funduszProjekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH