Gościmy

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 15 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
   

Wyszukaj

   

Ochrona czynna gągoła i nurogęsi

Szczegóły

Montaż budek w PPKNa terenie 5 Parków Krajobrazowych (Krzesińskiego, Łagowsko-Sulęcińskiego, Gryżyńskiego, Pszczewskiego i Łuku Mużakowa) przeprowadzono działania ochrony czynnej gągoła i nurogęsi. Są to niepozorne kaczki, które swoje gniazda zakładają w dziuplach drzew. Z powodu coraz mniejszej liczby drzew dziuplastych ptaki te pozbawione miejsc lęgowych zmniejszają swoją liczebność.

Z tego powodu aby lepiej chronić te gatunki służby wspomnianych wyżej parków krajobrazowych przygotowaly dla nich środowisko zastępcze, jakim jest budka lęgowa. W sumie na terenie 5 parków rozwieszono aż 50 budek. Ich rozwieszenia dokonano nad rzekami i jeziorami w miejscach, na których ptaki te potencjalnie występują. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na zajęcie tych budek przez ptaki. W przypadku zajęcia budek i potwierdzenia faktu przez służby parków krajobrazowych zostaną zamontowane fotopułapki w celu oszacowania sukcesu lęgowego ptaków oraz zminimalizowania ewentualnych zagrożeń.

logo funduszDziałania z ochrony czynnej nie byłyby możliwe gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Zielonej Góry, który wsparł zakup budek lęgowych oraz fotopułapek.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH