Gościmy

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 2 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton
   

Wyszukaj

   

Bocian czarny prezentuje się w ujściu Warty

Szczegóły

bocian czarnyPodczas lustracji terenowej Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”, w pierwszej połowie sierpnia pracownicy Parku stwierdzili w okolicach Boguszyńca i Okszy obecność kuzynów popularnego bociana białego, czyli  bocianów czarnych - Ciconia nigra.

Czytaj więcej...

Popielica

Szczegóły

Dokarmianie popielicPracownicy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego już drugi sezon dokarmiają te zwierzęta w ramach projektu reintrodukcji popielicy w Polsce zachodniej.

Budki dla Popielic są zawieszone na wysokości ok. 4 m, dlatego podczas kontroli nieodzownym wyposażeniem jest długa drabina. Podczas kontroli pokarm jest wymieniany na świeży. Popielica pod względem pokarmowym nie jest wybredna, w zasadzie jest wszystkożerna. Żywi się zarówno twardymi orzechami jak i miękkimi owocami, a jeśli zajdzie taka potrzeba, może żywić się drobnymi kręgowcami, takimi jak żaby czy też jaszczurki.

Czasami mamy szczęście, i gdy zaglądamy do budki naszym oczom ukazuje się popielica. Zwierzęta te prowadzą dość skryty tryb życia; najaktywniejsze są po zmierzchu, dlatego każde spotkanie bywa ekscytujące.

Jeszcze kilka spotkań, a może przyzwyczają się do nas tak jak modraszki?

Popielica w budceDokarmianie

Z wizytą u modraszki

Szczegóły

ModraszkaJuż drugi sezon wszyscy pracownicy terenowi parków krajobrazowych realizują projekt czynnej ochrony mazurka - Passer montanus, na obszarze wszystkich 7 parków województwa lubuskiego.
Z projektem wiążą się regularne kontrole gniazd w budkach lęgowych, liczenie jaj i piskląt. Takie regularne spotkania z awifauną skutkują zdobyciem ciekawych wyników i obserwacji, ale również nawiązaniem bliższych znajomości z gatunkami lęgnącymi się w budkach (sic!).

Czytaj więcej...

Klują się młode bociany

Szczegóły

9 maja 2014 roku Służba Krzesińskiego Parku Krajobrazowego oraz pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadzili kontrolę 13 gniazd na słupach energetycznych w Kłopocie, w tzw. wiosce bocianiej.

Czytaj więcej...

Czy to już wiosna?

Szczegóły

Przedwiośnie w PK"UW"Łagodna zima sprawiła, że zewsząd słychać odważne pytanie – kiedy przyjdzie wiosna? Aby na nie odpowiedzieć, należy wybrać się w teren, by jej tam poszukać. Dogodne warunki atmosferyczne sprawiły, że w dniu 26.02.2014r. stwierdzono znamienny fakt. Na polderze w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty”, wiosna niespiesznie zaczęła wyglądać spoza licznych kęp śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis). Ten chroniony gatunek rośliny w Polsce w wielu miejscach parku oznajmia nam, że wiosna jest tuż, tuż...

Czytaj więcej...

Gody żaby moczarowej

Szczegóły

Gody zaby moczarowejW dniu 30.04.2013r., na zalanej od roku łące, tuż przy budynku Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach, na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, każdy spostrzegawczy miłośnik przyrody mógł posłuchać niezwykłego koncertu.

Czytaj więcej...

Gronostaj - ciekawski obserwator

Szczegóły

gronostajW dniu 24.04.2013r. pracownicy Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”, podczas prowadzonych obserwacji terenowych na obszarze Parku zauważyli, że sami są bacznie obserwowani. Na odległość około 5 metrów podszedł do nich gronostaj - Mustela erminea, chroniony gatunek w Polsce.

Czytaj więcej...

Gryziel zachodni w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym

Szczegóły  

gryziel_zachodniW dniu 06.11.2012r. udokumentowano spotkanie z niezwykle rzadkim przedstawicielem pająków – gryzielem zachodnim Atypus affinis (ok. 10 stanowisk w południowej i zachodniej Polsce). Jest to jeden z trzech przedstawicieli tego rodzaju w Polsce i Europie – wszystkie są bardzo rzadkie, objęte ochroną gatunkową i wpisane na czerwoną listę gatunków zwierząt zagrożonych w Polsce.

Czytaj więcej...

Potwierdzono występowanie podgrzybka tęgoskórowego

Szczegóły

podgrzybek tęgoskórowyW dniu 21.09.2012r., podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej „Pawski Ług” pracownicy parku natknęli się na obfite stanowisko chronionego gatunku grzyba – podgrzybka tęgoskórowego Xerocomus parasiticus.

Czytaj więcej...

Buławnik czerwony w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym

Szczegóły

Buławnik czerwonyW dniu 19.06.2012r. pracownicy Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego podczas prowadzenia obserwacji przyrodniczych w północnej części parku pomiędzy górą Bukowiec, a jeziorem Buszno, potwierdzili obecność buławnika czerwonego Cephalanthera rubra.

Czytaj więcej...

Ciekawostka ornitologiczna

Szczegóły

KazarkaW dniu 17.04.2012r. pracownicy Krzesińskiego Parku Krajobrazowego zaobserwowali na terenie polderu Rąpickiego niezwykłą rzadkość ornitologiczną – kazarkę rdzawą.

Czytaj więcej...

Podkategorie

   
   
   

Aktualności  

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
facebook_page_plugin

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH