Przejeżdżając przez Silną trudno nie zauważyć pięknej figury Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W białej sukni, błękitnym płaszczu i welonie, stoi na kuli symbolizującej Ziemię, a na piersi ma czerwone gorejące serce. Figurę umieszczono wewnątrz żółtej ściany, a całość wyniesiono jeszcze na trzech stopniach ponad poziom gruntu. Obok kapliczki prowadzi asfaltowa droga do Świechocin i Łowynia oraz gruntowa do Jabłonki Starej. Krzyżują się tutaj dwa szlaki rowerowe, czarny biegnący dawną trasą dyliżansu z Pszczewa do Lewic i niebieski z Jabłonki Starej do Świechocin. W sąsiedztwie stoi niewielki, stylizowany na barok, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.

Silna przez lata należała do parafii Pszczew i kościół nie był tu potrzebny, ponieważ stosunkowo niedaleko było do kościoła parafialnego. Niestety, gdy po I Wojnie Światowe wytyczono pomiędzy Silną, a Pszczewem granicę polsko-niemiecką sytuacja się zmieniła i dotarcie do Pszczewa po niemieckiej stronie stało się problemem. W 1924 roku ustanowiono parafię rzymskokatolicką pw. św. Józefa w Silnej. Początkowo korzystano z kaplicy w dawnej szkole, w końcu jednak w 1927 r. zbudowano wspomniany już kościół przy którym znajdziemy też plebanie i cmentarz.

Przed kościołem stoi dzwonnica, w której w 1938 r. powieszono i poświęcono trzy dzwony. Po wojnie pozostał już tylko jeden, który można do dziś podziwiać przed świątynią. Dzwony od wieków, wyznaczały czas modlitwy lub dzwoniły gdy umierał mieszkaniec wsi. Regularne bicie wyznaczało rytm dnia i tygodnia. Dzwon poza kościołem mógł też spełniać rolę alarmu np. w przypadku pożaru.

DSC05208Podobnie kapliczki mają nie tylko znaczenie religijne, ale też mogą być swoistymi znakami ułatwiającymi orientację w terenie, jak bicie dzwonów orientację w czasie. Ułatwia to w niektórych miejscach dość regularne ich rozmieszczenie, prawie zawsze przy skrzyżowaniach i rozstajach dróg.

Taka sytuacja ma miejsce z kapliczkami stojącymi przy gruntowej drodze z Silnej do Borowego Młyna. Jedna z krzyżem stoi w cieniu robinii akacjowych około 1 km od wyżej opisanej kapliczki NMP. Skromną białą kapliczkę chroni charakterystyczny daszek skierowanym w cztery strony świata, a otaczają pola i nowe domy. W tym miejscu w lewo odchodzi droga, którą dotrzemy nad jezioro Silna Duża.

DSCF1498Kolejny 1 km dalej, przy skrzyżowaniu z drogą w Silnej Nowej stoi kolejna masywna biała kapliczka ze spadzistym dachem jak na tutejszych starszych domach. Wnęki w niej są rozmieszczone na trzech poziomach. Najwyżej umieszczono krzyż, niżej figurę NMP. Na najniższym poziomie z czterech stron stale można zobaczyć znicze i kwiaty stawiane przez mieszkańców. Nad tym miejscem góruje dąb, podobnie jak dach kapliczki, obficie porośnięty mchem. Obok przebiega niebieski pieszy szlak i zielony rowerowy z Borowego Młyna, przez Silną Nową do Pszczewa.

Gdy spojrzymy na stare mapy z lat trzydziestych ubiegłego wieku, odnajdziemy w okolicy jeszcze inne „krzyżyki” oznaczające małą architekturę sakralną, lecz niestety te krzyże lub kapliczki nie zachowały się do dziś.

 

 

Główny Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

Robert Rektor