Gościmy

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan
   

Wyszukaj

   

VII.2013 Pszczewskie kapliczki

Szczegóły

Miesiąc temu Pani Małgorzata Schubert napisała ciekawy artykuł o kapliczkach, kontynuując temat przedstawiamy pierwsze obiekty tzw. małej architektury sakralnej w naszej okolicy.

Św. Józef z Dzieciątkiem

Kapliczka św. Józefa w PszczewieW centrum Pszczewa, na rynku krzyżują się prawie wszystkie rowerowe szlaki turystyczne gminy Pszczew (R1, niebieski, zielony, czarny i czerwony) i pieszy szlak niebieski. Chyba nie sposób zwiedzać okolicę Pszczewa i Pszczewski Park Krajobrazowy - nie docierając tutaj. Dlatego chcieliśmy zacząć opisywanie kapliczek właśnie od tego miejsca.

Pod lipami, gdzie o tej porze roku można znaleźć przyjemny cień stoi jedna z ciekawszych pszczewskich kapliczek z figurą Św. Józefa z Dzieciątkiem. Murowana z czerwonej cegły, z charakterystycznym spiczastym daszkiem i krzyżami. Przód kapliczki jest zwrócony na północ, wisi tu tabliczka: „Św. Józef z Dzieciątkiem. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Jego opiece polecane są rodziny, małżonkowie, ojcowie i sieroty. Jest patronem ludzi pracy a szczególnie rzemieślników, drwali i cieśli. Od 1970 patron Kościoła.” Poniżej możemy przeczytać informację o kapliczce, którą postawił w tym miejscu burmistrz Pszczewa Wojciech Krupa w 1896 r. Sama figura Świętego jest starsza, pochodzi z XVIII w.

Kapliczkę postawiono po tym, gdy Niemcy ustawili na środku rynku popiersie króla Prus i cesarza Niemiec Wilhelma I (rozebrane w 1945 r.). Jest to więc symbol walki Polaków o swoją kulturę i tradycję. Dzisiaj miejsce to jest otoczone okazałymi lipami, kapliczkę ogrodzono metalowym płotkiem i postawiono ławki.

Św. Józef w Szarczu

Kapliczka w SzarczuWe wsi Szarcz, w charakterystycznym miejscu, przy rozstaju dróg do Stołunia i Lubikowa, stoi też kapliczka z Św. Józefem trzymającym Dzieciątko. Od słońca chroni ją świerk a wokół ogradza metalowy płot. Kapliczka jest ceglana, pomalowana na biało i brązowo. Pochodzi z końca XIX wieku. W Szarczu znajdują się jeszcze dwie kapliczki ale o nich napiszemy innym razem.

 

 

 

Główny Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

Robert Rektor

   
   
   

Aktualności  

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH