Działalność służby parków krajobrazowych w dużej mierze opiera się na prowadzeniu edukacji przyrodniczej z dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość poszerzenia wiedzy między innymi z zakresu ochrony gatunków i siedlisk, utrzymywania bioróżnorodności, kształtowania krajobrazu, poszanowania wartości historycznych i kulturowych regionu. W dzisiejszym świecie przekazanie wiedzy, nawet tej dotyczącej przyrody, z którą obcujemy na co dzień, to niełatwe wyzwanie. Wymaga to również skutecznego konkurowania z powszechnie dostępną wiedzą internetową, której mankamentem jest oczywisty i powszechny brak kontaktu z naturą. Pracownicy Parku chcieliby przekazać zamiłowanie do rodzimej przyrody, nauczyć korzystania z jej dóbr
w ramach zrównoważonego rozwoju, zainteresować dziedziną ekologii, a nawet zachęcić do poznania przyrody w terenie wszystkimi zmysłami.

Jaszczurka zwinkaStąd narodził się pomysł organizacji pleneru rzeźbiarskiego o tytule „Natura i kultura”, który jest połączeniem dwóch wartości jakie park krajobrazowy chroni. Plener był doskonałą okazją, aby uczestnicy imprezy mogli rozbudzić w sobie szacunek do drewna, lokalnej tradycji rzeźbiarskiej oraz dziedzictwa kulturowego regionu. W trakcie pleneru zorganizowane zostały również mini warsztaty, na których dzieci uczyły się od artystów niełatwej pracy z dłutem. Podczas pogawędek z twórcami rzeźb od ciekawskich dzieci padło wiele pytań. Warsztaty dla dzieciMożna było dowiedzieć się ile lat ma dłuto, czy rzeźbiarz rzeźbi od dziecięcych lat, czy rzeźbił jego ojciec i dziadek, co jest najtrudniejsze do wyrzeźbienia, a nawet posłuchać o tajemnicach drzew. Tematem przewodnim pleneru były zwierzęta chronione, a dokładniej gady i płazy występujące na terenie województwa lubuskiego. Rzeźbiarze wyczarowali z pni topolowych sylwetki: traszki grzebieniastej, zaskrońca zwyczajnego, rzekotki drzewnej, żółwia Traszka grzebieniastabłotnego oraz jaszczurki zwinki. Sylwetki zwierząt ukazane zostały w dużym powiększeniu tak, aby najbardziej charakterystyczne cechy morfologiczne były widoczne i dobrze zapamiętane przez uczestników zajęć edukacyjnych. Jednym z najważniejszych atutów figur jest naturalny materiał zastosowany do rzeźbienia jakim jest drewno. W erze tworzyw sztucznych struktury i kształty tworzone z drewna są coraz rzadziej spotykane i cenniejsze.  Plener rzeźbiarski uwieńczyło uroczyste posadzenie pamiątkowego dębu.

Pamiątkowy dąb

  Żółw błotnyPodsumowaniem pleneru rzeźbiarskiego będzie wydanie broszury "Natura i kultura". Zawarte zostaną w niej informacje dotyczące charakterystyki chronionych gatunków płazów i gadów, uwiecznionych w postaci figur z drewna oraz zdjęcia z procesu rzeźbienia.

Serdecznie zapraszamy do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach, aby zapoznać się z pracami artystów rzeźbiarzy oraz zaczerpnąć wiedzy o bioróżnorodności świata przyrody.

 

logo funduszu kopia

 Plener dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

 

 

Specjalista Natalia Borkowska – Wójcik

St. Specjalista Agnieszka Szmatowicz

w Barlinecko – Gorzowskim Parku Krajobrazowym

i Parku Krajobrazowym "Ujście Warty"