Uczestnicy akcji dowiedzieli się o historii obrączkowania, technikach obrączkowania, na czym ono polega, jaki jest jego cel, oraz jaką wiedzę możemy dzięki temu zdobyć. Każdy mógł zobaczyć jak wygląda obrączkowanie ptaków w praktyce. Każdy ptak dostał oprócz standardowych parametrów indywidualne imię nadane mu przez dzieci. Co ciekawe, zaobrączkowanych zostało tyle samo samców co samic, a więc imion żeńskich było tyle samo co męskich.

Zajęcia zostały przeprowadzone z placówkami i instytucjami współpracującymi z trzema parkami krajobrazowymi, tj:

Pszczewski PK we współpracy z Szkołą Podstawową nr 2 w Międzyrzeczu;

Krzesiński PK we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Cybince, Ligą Ochrony Przyrody z Zielonej Góry;

Gryżyński PK we współpracy z sołectwem Zawisze.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem najmłodszych uczestników, ale również towarzyszącym im rodziców. Szczególną atrakcją był pokaz obrączkowania ptaków, gdzie dzieci mogły z bardzo bliska przyjrzeć się ptakom i zobaczyć jak wygląda każde ich piórko, dotknąć oraz wypuścić z ręki zaobrączkowanego ptaka a także uświadomić sobie, że nie każdy ptaszek w karmniku to wróbel lub sikorka. Akcja ta była dodatkowo uatrakcyjniona warsztatami plastycznymi pt. „Ptasia sztuka”.

Na podsumowanie akcji można dodać, że udało się zaobrączkować 40 ptaków złapanych w specjalistyczne sieci, z czego największy udział stanowiła sikorka bogatka i mazurek. Jednak co ważne złapały się też ciekawe ptaki takie jak jer (ptak zimujący w Polsce, który przylatuje z północy Europy) oraz grubodziób (kolorowy ptak wielkości szpaka, o dużym dziobie, miażdżący bez problemu pestki wiśni). 

 

 

G1
g2
g3
g4
g5
g6
g7
grubodziób
jer
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8
k9
modraszka
Ppk
ppk1
ppk2
ppk3
ppk4
ppk5
sikorki