Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan
   

Wyszukaj

   

II Lubuski Sejmik Turystyczny

Szczegóły

DSC 0091Dnia 13 czerwca 2016 roku w Pani Danuta Szewczyk – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego uczestniczyła w II Lubuskim Sejmiku Turystycznym , który odbył się w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

„Lubuskie rzeki – możliwości i bariery” to tegoroczny temat spotkania, które podzielone było na trzy panele. W wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono specjalistów oraz goście z branży turystycznej z Polski i Niemiec.

Pierwsza część II Lubuskiego Sejmiku Turystycznego dotyczyła potencjału turystycznego województwa lubuskiego – dróg wodnych E70 i E30. Swoje doświadczenia prezentowali: Pan Wadim Tyszkiewicz – Prezydent Nowej Soli, który mówił o dotychczasowych osiągnięciach turystycznych na rzece Odrze m.in. o powstaniu portów w Krośnie Odrzańskim, unikalnym molo na rzece w Bytomiu Odrzańskim, a także o tym jak istotne jest tworzenie atrakcji turystycznych w oparciu o perełki takie jak: winnice, miasta, muzea czy gospodarstwa turystyczne. Pan Marek Cebula – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich mówił o „Odrze dla Turystów 2014” z perspektywy Krosna Odrzańskiego. Tematem wystąpienia Pana Łukasza Buraka – Prezesa Stowarzyszenia Wodniaków „Przystań Gorzów” był „Potencjał turystyczny województwa lubuskiego w oparciu o drogi wodne E70 i E30”, natomiast Pan Łukasz Kozłowski – Prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów mówił o „Wpływie Odry na lubuską turystykę”. Na zakończenie pierwszego panelu zaprezentowała się Pani Hanna Forbrich – Związek Gmin i Miast Nadnoteckich, która przedstawiła „Turystyczne wykorzystanie drogi wodnej E70 na odcinku Noteci”.

Drugi panel poświęcony był aspektom turystycznym oraz naukowo badawczym polskich rzek, w którym wystąpili między innymi: Pan mgr Dawid Szatten z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych w Bydgoszczy, który przedstawił swoją prezentacje nt. „Warunków nawigacyjno – żeglugowych drogi wodnej E70 na odcinku Odra- ujście Brdy w latach 2014-2015”. Pani Pola Kuleczka – prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie zaprezentowała „Rzeki w naturze i kulturze – prolegomena”.

Wystąpienia podczas ostatniej części II Lubuskiego Sejmiku Lubuskiego pt. „Problemy, rozwiązania i możliwości” rozpoczął Pan Jerzy Wcisła – Senator RP, który mówił o rozwiązaniach i możliwościach związanych z turystyką śródlądową. Swoje wystąpienia mieli także: Pan Łukasz Pieron – Department Żeglugi Śródlądowej Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił prezentację pt. „Perspektywy rozwoju śródlądowych dróg wodnych – plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej”, Pani Agnieszka Siłacz – Kierownik Zarządu Zlewni Noteci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu –„Przyszłość Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 na odcinku polskim, ze szczególnym uwzględnieniem Noteci” oraz Pan dr inż.  Andrzej Kreft – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który omówił „Możliwości rozwoju żeglugi i turystyki na Odrze granicznej w uwzględnieniem ochrony przeciwpowodziowej”.

W trakcie spotkania poruszano wiele istotnych aspektów dotyczących wykorzystania potencjału turystycznego dróg wodnych E70 oraz E30, problemów i możliwości w zakresie przywrócenia żeglowności dróg rzecznych oraz perspektyw wykorzystania istniejącej infrastruktury polskich rzek.
Na zakończenie uczestnicy przedsięwzięcia wzięli udział w rejsie statkiem po rzece Odrze.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH