Gościmy

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan
   

Wyszukaj

   

Parki krajobrazowe w środowisku informacji w Warszawie

Szczegóły

DSC07228W ochronie przyrody i środowiska, najważniejsza jest posiadana informacja, która umożliwia podejmowanie odpowiedzialnej decyzji oraz pozwala chronić to co jest najcenniejsze. W dzisiejszych czasach, kiedy posiadamy aż nadmiar danych, ważne staje się to jak będziemy z nich korzystać i uzupełniać ewentualne braki.

Tym i wielu innym aspektom związanym z informacjami o środowisku poświęcona była konferencja o trochę przewrotnej nazwie „Środowisko informacji”, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 1-2 października 2014 r.

Słuchaczami wykładów ze strony Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego byli Główni Specjaliści Ryszard Orzechowski z Gryżyńskiego i Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego oraz Robert Rektor z Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Organizatorem było Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, przedstawicielami – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody – pan Piotr Otawski i Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska – pan Michał Kiełsznia. Na wykładach można było wysłuchać w jaki sposób m.in. Europejska Agencja Środowiska, Ministerstwo Środowiska i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej wykorzystuje najnowsze narzędzia geoinformacyjne do gromadzenia, pozyskiwania, udostępniania czy analizy danych przestrzennych o środowisku.

W drugim dniu konferencji można było uczestniczyć w wykładach w 5 sesjach dotyczących ocen oddziaływania na środowisko, wykorzystywania danych o środowisku w edukacji i turystyce, wyników badań naukowych, źródła danych i informacji o środowisku oraz wykorzystywaniu technologii w pozyskiwaniu danych. Dodatkowo każdy mógł wziąć udział w warsztatach komputerowych.

Głównym zagadnieniem, które pojawiało się w wielu wykładach była teledetekcja, czyli wszystkie możliwości zbierania danych i informacji na odległość, poczynając od zdjęć, a kończąc na skaningu laserowym. To wszystko daje duże nadzieje na przyszłość i pokazuje jak ważną rolę spełnia informacja o środowisku oraz konieczność jej udostępniania w ochronie przyrody, w której parki krajobrazowe starają się brać czynny udział.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH