Stałym i jednocześnie miłym elementem naszej obecności na tego rodzaju imprezach są rozmowy z mieszkańcami województwa o przyrodzie. Ponieważ odwiedzający nasze stoisko goście chętnie dzielą się swoimi obserwacjami, rozpoczęliśmy mini-projekt edukacyjny pn. „Poszukiwany jelonek rogacz”. Obserwacje szczegółowo opisywane przez gości stoiska, były od razu zapisywane na cyfrowej mapie naszego województwa przy użyciu oprogramowania Quantum GIS. Otrzymaliśmy informacje na temat jelonka rogacza z okolic Osiecznicy i to zarówno współczesną z ubiegłego roku, jak i historyczną, z początku lat 80., z Gubina oraz z Rogozińca (ta pochodziła z drugiej połowy lat 60.).

Ponadto do bazy wprowadzone zostały informacje o stanowisku chronionego smardza stożkowatego z Kolesina oraz zanotowaliśmy wspomnienia mieszkanki Kunic Żarskich, która to od lat 50 do początku lat 70 na rodzinnej łące obserwowała chronione szachownice kostkowate. Projekt m.in. pokazuje jaka jest świadomość społeczeństwa o cennych gatunkach chronionych będących naszym narodowym dziedzictwem i z pewnością będzie kontynuowany.

Tak olbrzymie zainteresowanie walorami parków krajobrazowych bardzo ucieszyło pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, którzy z przyjemnością będą wspominać imprezę, i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

 

 

2_15
DSC_2225
DSC_2237
DSC_2241
DSC_2250
DSC_2261
DSC_2266
DSC_2268
DSC_2273
DSC_2283