Gościmy

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan
   

Wyszukaj

   

Obrączkowanie bocianów białych

Szczegóły

Obrączkowanie bocianów09Dnia 30 czerwca 2014 r. pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego: Krzysztof Gajda, Edyta Róż, Paweł Cieniuch, Robert Rektor wzięli udział w kursie praktycznym obrączkowania bocianów białych na terenie wioski Kłopot, położonej na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Jest on kontynuacją teoretycznego kursu obrączkarskiego, który odbył w marcu bieżącego roku w Stacji Ornitologicznej w Gdańsku.

W bocianiej wiosce Kłopot zaobrączkowano łącznie 24 młode bociany z 38 obecnych. Kurs oraz całą akcję obrączkowania prowadził dr Marcin Bocheński z Uniwersytetu Zielonogórskiego posiadający kilkuletnie doświadczenie w badaniu tego gatunku. Kursanci uczyli się prawidłowego sposobu podchodzenia do młodych bocianów, dokonywania obowiązkowych pomiarów u obrączkowanych ptaków, tj. długość dzioba, długość skrzydła, ciężar ciała oraz zakładania różnych typów obrączek. Dodatkowo pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze studentami dokonywali serii innych badań w celach naukowych, w tym między innymi pobór krwi oraz wymazy z dziobów młodych ptaków.

Podczas zdejmowania młodych bocianów z gniazd dokonywano także ich kontroli pod kątem zagrożeń pochodzenia antropogenicznego. W przypadku stwierdzenia na gniazdach sznurków, worków i innych niebezpiecznych materiałów usuwano je.

Wszyscy żywimy nadzieję, że za kilka lat zaobrączkowane bociany wrócą na tereny Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, gdzie same przystąpią do lęgów i wyprowadzą na świat kolejne pokolenia tych znanych i lubianych ptaków.

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH