Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

   

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan
   

Wyszukaj

   

Ochrona czynna modraszka telejusa i nausitousa

Szczegóły

IMG 877914 maja 2019 roku w Krzesińskim Parku Krajobrazowym przeprowadzono prace związane z ochroną czynną dedykowaną głównie dla modraszka telejusa. Prace ochronne dla tego gatunku polegały na wykoszeniu trawy na odcinkach wału przeciwpowodziowego Odry, na których ten motyl występuje.

Wykoszenie traw w tym miejscu ma dwa cele: pierwszym jest ułatwienie wzrostu krwiściągu lekarskiego, który jest rośliną żywicielską dla obu gatunków oraz miejscem składania jaj. Drugim ważnym aspektem jest doświetlenie i dogrzanie mrowisk mrówek z rodziny wścieklic, w których gąsienice tych motyli spędzają zimę i przechodzą przepoczwarzenie.

Regularne coroczne koszenie tych samych odcinków wału przeciwpowodziowego powinno wpłynąć szczególnie korzystnie na wzrost populacji modraszka telejusa, który na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego osiąga północną granicę zasięgu gatunku w Polsce. Ten rzadki gatunek motyla dziennego znany jest w naszym województwie tylko z 5 stanowisk, dlatego tak ważne jest utrzymanie naszej rodzimej bioróżnorodności w dobrej kondycji.

Dzięki prowadzonej ochronie czynnej od 2016 r. populacja modraszka telejusa na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, powoli ale systematycznie wzrasta. Ten fakt cieszy i jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że prowadzone działania mają sens i służą ochronie rodzimej przyrody.

 

   
© Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 ZAPOZNAJ SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH