PK "Ujście Warty"

Święto ryby, to impreza, która już na stałe zagościła w kalendarzu gminy Słońsk. Służba Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego również mogła ponownie gościć na spotkaniu, gdzie królowała ryba.

Głównym punktem programu „Święta ryby” były otwarte zawody wędkarskie oraz konkurs na potrawę
z ryb. Uczestnicy imprezy zmagali się także w zawodach na „smoczych łodziach” oraz w regatach kajakowych.

Zespół Parków Krajobrazowych promował walory lubuskiej przyrody i kultury, a dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy przygotowane dla dzieci. Dorośli również próbowali swoich sił, rozwiązując zagadki, a niekiedy odpowiedzi były dla nich dużym zaskoczeniem.

Corocznie organizowane ,,Święto ryby’’ jest doskonałym przykładem promowania lokalnej kultury, tradycji oraz kuchni regionu, a atmosfera oraz atrakcje skupiają podróżnych różnych narodowości. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

koszenie muraw

Z końcem października udało nam się z sukcesem zakończyć sezon pielęgnacji muraw ostnicowych przy Muzeum Łąki w Owczarach, na obszarze Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”.

IMAG0527Zgodnie z wieloletnią tradycją Służba Parków Krajobrazowych przystąpiła do odkrzaczania bardzo cennych muraw kserotermicznych z ostnicami i pajęcznicami w Owczarach przy Muzeum Łąki.

piknik ekologiczny

Temat „Rzeka” - pod takim hasłem odbył się tegoroczny piknik ekologiczny w Kostrzynie nad Odrą. Świetna inicjatywa, aby zachęcić do segregowania śmieci, dbania o środowisko, jak również o swoje zdrowie. Podczas pikniku można było wziąć udział w przeróżnych warsztatach artystycznych z wykorzystaniem naturalnych materiałów, oddać elektrośmieci w zamian za sadzonki wrzosów, zakupić naturalne kosmetyki, czy produkty spożywcze. Wszystkie warsztaty związane były z rzeką, wodą i rybami. Służba lubuskich parków krajobrazowych promowała walory naszego województwa, zwłaszcza ichtiofaunę rzek Odry, Warty i Postomii, zapraszając do „rybich” zabaw z nagrodami, z których chętnie korzystały całe rodziny.

piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny
piknik ekologiczny

IMAG0276W dniu 25 września 2019 roku zorganizowane zostały warsztaty terenowe dla nauczycieli geografii i edukatorów przyrody pt.:  „Wpływ prac regulacyjno-melioracyjnych na obecny kształt rejonu Ujścia Warty”, zorganizowane przez pracowników Parku Narodowego „Ujście Warty”. Zajęcia w terenie prowadził znany i bardzo ceniony, miejscowy historyk-regionalista, Pan Zbigniew Czarnuch. Omówił historię terenu ujścia Warty, prace regulacyjne Warty od Santoka do jej ujścia, zmiany biegu koryta rzeki, obwałowanie i meliorację doliny, kolonizację terenu, osadnictwo olenderskie, prawa i przywileje osadników, przepompownie wodne, architekturę i znaczenie mokradeł dawniej oraz dziś.